Kratomfüggőség: A láthatatlan csapda és kockázatai

You are currently viewing Kratomfüggőség: A láthatatlan csapda és kockázatai
A kratomfüggőség egészségügyi hatásai és kialakulásának folyamata

A kratom (Mitragyna speciosa) egy délkelet-ázsiai eredetű, a kávéfélék családjába tartozó növény, melynek leveleit hagyományosan élénkítő és gyógyhatású szerként használják. Az utóbbi években világszerte elterjedt, és interneten vagy szaküzletekben „gyógytea” formájában könnyen beszerezhető.

Gyakran emlegetik azonban „legális heroinként” ( hatása miatt), mivel szakemberek szerint erős függőséget is okozhat.

Egy kutatás szerint a hosszú távú kratomhasználók 50%-a súlyos elvonási tüneteket tapasztalt, és a leszokással próbálkozók 80%-a sikertelenül járt.

Más kutatások szerint a kratomfüggők 78–89%-a három hónapon belül visszaesik, ha nem részesül megfelelő kezelésben és támogatásban.

Noha sokan kezdetben a kratom pozitív hatásait keresik, hamar szembesülnek a kratomfüggőség kockázatával, amely súlyos következményekkel járhat a fizikai és mentális egészségre nézve.

Munkám során számos olyan klienssel találkoztam, akik kezdetben szociális használók voltak, de idővel a kratomfüggőség hálójába kerültek. Ebben a cikkben részletesen tárgyalom a kratom történetét, hatásait, és a kratomfüggőség kialakulásának veszélyeit.

Története és hagyományos felhasználása

A kratomfa Délkelet-Ázsiában őshonos növény, amely főként Thaiföldön, Malajziában, Indonéziában és a környező országokban terem. Hagyományos használata évszázadokra nyúlik vissza: helyi kultúrákban a leveleit rágva vagy teaként fogyasztva alkalmazták fájdalomcsillapításra, állóképesség növelésére és a fáradtság leküzdésére. A földművesek és fizikai munkát végző emberek kratom segítségével enyhítették izomfájdalmaikat és energiát nyertek a kimerítő munkához.

A kratom leveleit időnként társasági eseményeken is fogyasztották. Thaiföldön például szokás volt vendégváró „rágcsálnivalóként” kínálni, de vallási szertartások részeként is használták. Mivel a kratom levele keserű ízű, gyakran édesítőszerrel keverve fogyasztották.

Már a 19. században felismerték a kratom opioid-szerű hatásait. 1836-ban Malajziában ópiumhelyettesítőként alkalmazták az ópiumhiány időszakában, majd Thaiföldön is népszerűvé vált mint az ópium pótléka függők körében. Ezért Thaiföld 1943-ban betiltotta a kratom termesztését és használatát, mert az veszélyeztette az állami ópiumbevételeket. Azóta számos délkelet-ázsiai ország (például Malajzia, Mianmar, Vietnám) jogszabályilag szigorúan korlátozza vagy tiltja a kratomot, és Ausztráliában is illegális. 2021 augusztusától Thaiföldön újra legálissá tették a kratom használatát.

Az Egyesült Államokban szövetségi szinten nem tiltott a kratom, viszont több tagállam – például Alabama, Indiana és Wisconsin – illegális kábítószerként kezeli. Nyugaton a kratom szélesebb körben a 2000-es évektől vált ismertté mint „legális high” vagy táplálékkiegészítő. Az Európai Unió Kábítószer-figyelő Központja (EMCDDA) már 2008-ban és 2011-ben végzett felmérései szerint a kratom az egyik leggyakrabban kínált új pszichoaktív szer volt az online piacokon. A kratom iránti kereslet azóta világszerte tovább nőtt, mivel az interneten könnyen hozzáférhető, olcsó alternatívát jelent a receptköteles opioid fájdalomcsillapítókkal szemben.

A kratom összetétele és hatásmechanizmusa

A kratomlevelek számos bioaktív vegyületet tartalmaznak, melyek közül a legjelentősebbek az indol alkaloidok. Eddig több mint 40 különböző alkaloidot azonosítottak a növényben. A fő hatóanyag a mitragynin, amely egyedülállóan magas koncentrációban fordul elő a kratom leveleiben. A második legfontosabb vegyület a 7-hidroximitragynin, amely a mitragynin oxidációjával képződik, és farmakológiailag erősebb hatással rendelkezik. Becslések szerint a 7-hidroximitragynin körülbelül 10-15-ször erősebb kötődést mutat a μ-opioid receptorokhoz, mint a mitragynin.

Kisebb mennyiségben további alkaloidok is jelen vannak, például a speciociliatin, paynanthein, speciogynin, mitraphyllin és rhynchophyllin.

Érdekesség, hogy a különböző kratomfajták és származási helyük szerint változik az alkaloid-összetételük. Egy vizsgálat például azt mutatta ki, hogy thaiföldi kratomlevelekben az alkaloid-tartalom mintegy 66%-át adta a mitragynin, míg egy malajziai mintában ez az arány mindössze 12% volt. A 7-hidroximitragynin aránya általában ~2% körül van. Ez magyarázhatja azt, hogy az eltérő földrajzi eredetű kratom különböző intenzitású és jellegű hatásokat képes kiváltani.

Hatásmechanizmusa

A kratom fő alkaloidjai az agy opioid receptoraihoz kapcsolódnak. A mitragynin és a 7-hidroximitragynin részleges agonistaként hatnak a μ-opioid receptorokon. Ez azt jelenti, hogy hasonló módon kötődnek, mint a morfin-származékok, de nem váltanak ki teljes mértékű receptorválaszt. Kutatások szerint a δ-opioid receptorokon inkább gátló (antagonista) hatással bírnak, míg a κ-opioid receptorokhoz csak gyengén kötődnek. Ez a komplex receptorhatás-profil magyarázza azt, hogy a kratom hatása eltér a klasszikus opioidokétól.

Kis dózisban: stimuláns jellegű hatás érvényesül. Ez elsősorban a posztszinaptikus α₂-adrenerg receptorok izgatásával és bizonyos szerotonin receptorok blokkolásával hozható összefüggésbe, ami növeli az éberséget és fokozza a noradrenalin felszabadulását.

Nagyobb dózisban: dominánssá válik az opioid receptorok stimulációja, amely fájdalomcsillapítást, nyugtató hatást és eufóriát eredményezhet.

Fontos kiemelni, hogy a kratom alkaloidjai – bár stimulálják az opioid receptorokat – jóval kisebb mértékű légzésdepressziót okoznak, mint a hagyományos opioidok. Egyes vizsgálatok szerint tiszta formájukban akár teljesen el is maradhat az életveszélyes légzéscsökkenés.

Ugyanakkor a kratom hatásmechanizmusa komplex és még nem teljesen tisztázott. Feltételezik, hogy a dopamin- és szerotonin-rendszerre gyakorolt hatása révén is befolyásolhatja hangulatjavító, illetve pszichotikus mellékhatásait. A pontos biokémiai mechanizmusok további kutatásokat igényelnek.

A kratomfüggőség pszichológiai és fiziológiai hatásai

A kratom hatásai jelentősen függenek az elfogyasztott dózistól, a készítmény koncentrációjától, valamint az egyéni érzékenységtől. A fogyasztók tapasztalatai alapján alacsonyabb és magasabb dózisok esetén eltérő hatások jelentkeznek.

Alacsony dózisú hatások

Alacsony dózisban (néhány gramm levélpor teaként vagy kapszulában) stimuláló hatások dominálnak:

  • fokozott éberség, energikusság
  • beszédkedv, javuló koncentráció
  • fokozott társasági kedv, enyhe eufória
  • javuló munkabírás és kitartás, hasonlóan a koffeinhez vagy a kokalevélhez
  • enyhe vagy mérsékelt fájdalomcsillapítás (krónikus fájdalom, izomfájdalmak csökkentése)

Magas dózisú hatások

Magasabb dózisban (5-10 gramm vagy több, koncentrált kivonatok formájában) az opioid-szerű, depresszáns hatások kerülnek előtérbe:

  • ellazulás, álmosság, nyugalom
  • jelentős fájdalomcsillapítás, enyhe bódulat
  • esetleges konfúzió, koordinációs zavar
  • opiátfüggők esetében használható az elvonási tünetek enyhítésére, átmeneti pótlásként

Fontos megjegyezni, hogy a dózisfüggő hatás egyénenként eltérő lehet, és nem minden esetben követi a stimulánsból opioid-szerű hatásba való egyértelmű átmenetet.

Mellékhatások és kockázatok

A kratom fogyasztásának akut és krónikus mellékhatásai is lehetnek.

Rövid távú (akut) mellékhatások:

  • hányinger, viszketés, izzadás, szájszárazság, székrekedés
  • gyakori vizeletürítés (vízhajtó hatás)
  • tachycardia (megnövekedett pulzusszám), enyhe vérnyomás-emelkedés
  • szédülés, levertség, koordinációs zavar (nagyobb dózisok esetén)

Hosszú távú mellékhatások:

  • étvágycsökkenés, testsúlycsökkenés, anorexia
  • hormonális problémák: csökkent libidó, alacsonyabb tesztoszteronszint, termékenységi problémák (főként nagy dózisú, tartós fogyasztás mellett)
  • bőr barnás elszíneződése („kratom-melanozis”)
  • álmatlanság, nyugtalan alvás, inszomnia
  • hangulatingadozások, ingerlékenység, depresszív tünetek (különösen a szer kiürülésekor)

Súlyos mellékhatások és veszélyek

Ritkán, de előfordulhatnak súlyos pszichés és fizikai tünetek:

  • pszichotikus tünetek („kratompszichózis”): hallucinációk, téveszmék, súlyos zavartság (évekig tartó nagy dózisú használat után)
  • görcsrohamok (jellemzően más szerek, például tramadol vagy opioidok egyidejű használata mellett)
  • túladagolásos halálesetek, főként más depresszánsokkal (alkohol, opioidok, benzodiazepinek) való kombináció esetén, ami légzésleálláshoz vezethet

Az USA-ban 2011 és 2017 között 44, 2016-2017 között pedig 152 kratommal kapcsolatos halálesetet regisztráltak. Ezek többségében más szerek is jelen voltak, így a kratom önmagában ritkán bizonyul halálosnak, ám kombinált használata súlyos, életveszélyes állapotokat idézhet elő.

A kratomfüggőség kialakulása és rizikófaktorai

A kratom rendszeres használata fizikai és pszichés függőséghez vezethet. A szer hatóanyagai opioid receptorokat stimulálnak, így működési mechanizmusa hasonló a klasszikus opiátokéhoz. Emiatt a rendszeres használat toleranciához vezet: a kívánt hatás eléréséhez egyre nagyobb adagok szükségesek.

A tolerancia meglepően gyorsan kifejlődhet, akár 3 hónapnyi rendszeres használat után is. Egyes beszámolók szerint néhány héten belül négyszeres-tízszeresére kellett emelniük a fogyasztóknak az adagot.

A dependencia kialakulása

A tolerancia következtében gyorsan kialakulhat dependencia: a szervezet hozzászokik a kratom jelenlétéhez, és hiányában megvonási tünetek jelentkeznek.

Kutatások szerint bizonyos személyek esetében a kratom különösen addiktív lehet, főleg azoknál, akik más szerekkel is visszaélnek, illetve pszichiátriai problémákkal küzdenek.

Rizikófaktorok

Polidrog-használat: Akik korábban más szerrel kapcsolatos addikcióval (például alkohol vagy drogfüggőséggel) küzdöttek, közel háromszoros valószínűséggel válnak kratomfüggővé.

Mentális zavarok: Depresszió, szorongás és egyéb pszichiátriai problémák esetén a kratomot gyakran önmedikációként használják, ami könnyen kontrollvesztett használatba fordulhat.

Megvonási tünetek

A kratom megvonási tünetei hasonlítanak az opioidokéhoz, bár általában enyhébbek, mint például heroin vagy morfin esetében. A megvonás akkor jelentkezik, ha hosszabb távon, rendszeresen használt kratom adagját hirtelen lecsökkentik vagy teljesen elhagyják.

Testi tünetek:

  • étvágytalanság, testsúlycsökkenés
  • hányinger, hasi görcsök, hasmenés
  • izom- és csontfájdalmak, izomgörcsök, izomrángások (myoclonus)
  • hidegrázás, hőhullámok, verejtékezés, láz
  • tág pupillák, gyakori ásítozás és tüsszögés
  • álmatlanság, nyugtalan alvás
  • általános gyengeség, kimerültség, szexuális vágycsökkenés

Lelki tünetek:

  • erős sóvárgás (craving)
  • nyugtalanság, ingerlékenység, agresszivitás vagy levertség
  • hangulati ingadozások, szorongás, depresszív hangulat
  • motiválatlanság

Visszaesési arányok

A kratomfüggőségben szenvedőknél igen magas a visszaesés aránya

Egy kutatás szerint a hosszú távú kratomhasználók 50%-a súlyos elvonási tüneteket tapasztalt, és a leszokással próbálkozók 80%-a sikertelenül járt.

Más kutatások szerint a kratomfüggők 78–89%-a három hónapon belül visszaesik, ha nem részesül megfelelő kezelésben és támogatásban.

A kratomfüggőség kockázata jelentős, különösen napi rendszerességű, nagy dózisú használat esetén, illetve más kábítószerekkel történő kombinált használat során. Fontos kiemelni, hogy a kratomot sokan tévesen ártalmatlan „gyógynövényként” kezelik, ami hozzájárulhat a kontrollvesztett és súlyos függőség kialakulásához.

A kratomfüggőség következményei

Immunrendszeri problémák

Tartós, nagy mennyiségű kratomhasználat súlycsökkenéshez és alultápláltsághoz vezethet, ami gyengíti az immunrendszert, növelve a betegségekre való fogékonyságot.

Alváshiány és kognitív zavarok

Krónikus alváshiány miatt kimerültség, koncentrációs nehézség és memóriazavar alakulhat ki.

Szív- és érrendszeri terhelés

Magas vérnyomás és szapora pulzus, hosszú távon károsítja a szív- és érrendszert (kevésbé intenzíven, mint például amfetaminok esetében).

Májkárosodás (ritka)

Akut kolesztatikus hepatitis (epepangással járó májgyulladás) előfordulhat, tünetei (hasi fájdalom, sötét vizelet, viszkető bőr, sárgaság) általában a fogyasztás megkezdését követő 2-8 hétben jelentkeznek. Genetikai vagy egyéb hajlamosító tényezők szükségesek a kialakulásához.

Rendszeres laborvizsgálat (májenzimek ellenőrzése) ajánlott lehet.

Görcsrohamok (ritka)

Fokozottan előfordulhatnak, különösen, ha más idegrendszeri izgató szerekkel kombinálják a kratomot.

Pszichés következmények

Hangulati zavarok:

Depresszió, anhedónia (örömképtelenség), szorongás alakulhat ki.

Hangulatingadozások jellemzőek: a szer hatása alatt feldobott, nyugodt állapot, majd a hatás elmúltával ingerlékenység, lehangoltság következik.

Apátia és motivációhiány:

A szer használata már nem a kellemes hatásokért, hanem a normál közérzet fenntartásáért történik, ami apátiához vezethet.

Elszigeteltség:

Korábbi hobbik és baráti kapcsolatok elhanyagolása miatt társas izoláció alakulhat ki.

Kratompszichózis (ritka, de súlyos):

Tünetei: hallucinációk, paranoia, súlyos zavartság.

Pszichiátriai kezelés szükséges, ismétlődhet, ha folytatódik a használat.

Mentális teher:

Szégyenérzet, bűntudat, kontrollvesztés miatti frusztráció, öngyilkossági gondolatok (különösen súlyos depresszióval társulva).

Jogszabályi és jogi következmények:

Sok országban (például Malajzia, Ausztrália) komoly jogi következményekkel járhat még a csekély mennyiség birtoklása is.

A magyarországi jogszabályok alapján itthon kizárólag botanikai és analitikai célokra, továbbá növényi festékként, külső használatra árusítható.

Ez azt jelenti, hogy a kratom hivatalosan nem emberi fogyasztásra van engedélyezve – a csomagoláson ezért gyakran szerepel a „nem emberi fogyasztásra” felirat, még akkor is, ha valójában sokan teaként vagy kapszula formában használják.

A kratom jogi státusza országonként(2025)

Társadalmi megítélés kettőssége:

Sokan még nem tekintik komoly függőséget okozó szernek, így a használók gyakran nem kapnak figyelmeztetést vagy megfelelő támogatást.

Ahol a függőségi potenciál ismert, enyhébb stigma jelenik meg, mint kemény drogok esetében, de bizonyos mértékű társadalmi elutasítással szembesülhetnek a használók.

Előfordulás és statisztikák a kratomhasználatról és -függőségről

A kratom viszonylag új szereplő a nemzetközi drogpiacon, és számos országban legális étrend-kiegészítőként forgalmazzák, ami jelentősen megnehezíti a pontos statisztikai adatok gyűjtését. A hagyományos drogfelmérések és vizelettesztek általában nem vizsgálják a kratom jelenlétét, így a fogyasztók száma rejtett maradhat.

Délkelet-Ázsia

Thaiföld (2007-es adatok):

  • A 12–65 éves lakosság 2,32%-a próbált már kratomot.
  • 0,81%-uk az elmúlt évben is fogyasztott.
  • 0,57%-uk az elmúlt 30 napban is használt kratomot.
  • A kratom a tiltás ( 2021 augusztusától már nem tiltott) ellenére a legszélesebb körben használt rekreációs drog volt.

Malajzia:

  • Hagyományosan elterjedt, pontos statisztikai adatok nincsenek, de egyes régiókban a felnőtt férfi lakosság jelentős része rendszeresen használja.
  • Általában kontrollált, napi 1-2 alkalommal történő fogyasztás jellemző.

Egyesült Államok (2020-as adatok):

  • Felnőttek 6,1%-a használt már kratomot élete során.
  • Jellemzően 25-44 éves, dolgozó férfiak, viszonylag magas végzettséggel.
  • A használók jelentős része (71-92%) egyéb szereket (nikotin, kannabisz, kokain, ecstasy, amfetamin, heroin) is fogyasztott már.
  • Rendszeres (legalább heti) használók aránya alacsony, néhány tized százalék, de így is több százezer rendszeres fogyasztó van.

Függőség kialakulása (USA):

A valaha kratomot kipróbálók mintegy negyedénél (kb. 25%) alakul ki valamilyen fokú függőség (enyhe, közepes, súlyos).

A súlyos függők száma ennél kisebb, viszont magas visszaesési rátával (78-89%) számolnak.

Becslések szerint az amerikai felnőtt lakosság kb. 1,5%-át érintheti a kratomhasználati zavar.

Magyarország

A kratom használata Magyarországon még új jelenség, pontos statisztikai adatok nincsenek.

Szakértői becslések szerint pár ezer fő próbálhatta ki a kratomot, napi rendszerességgel pedig csak töredékük fogyasztja.

Jelenleg nem ismert, hogy kratomfüggők tömegesen jelentkeztek volna kezelésre, ennek oka lehet az alacsony tudatosság és az esetleges egyéb szerhasználatok.

A kratomfüggőség kezelése és a felépülés lehetőségei

Bár a kratomfüggőség viszonylag új keletű probléma, kezelésében jelentős tapasztalat áll rendelkezésre az opioidfüggőség kezelési gyakorlatából merítve.

Elvonókúra és orvosi detoxikáció

Orvosi felügyelet mellett történő detoxikáció: Nagy dózisokat használó kratomfüggőknek érdemes orvosi felügyelet mellett abbahagyniuk a szer használatát.

Fokozatos adagcsökkentés (taperelés): Enyhébb függőség esetén a kratom mennyiségének fokozatos csökkentése javasolt, így minimalizálhatók a megvonási tünetek. Ez szakember segítségével, meghatározott ütemterv szerint a leghatékonyabb.

Gyógyszeres kezelés

Tüneti kezelés: Az opioidmegvonásnál bevált gyógyszerek alkalmazása, mint például klonidin (autonóm tünetek enyhítésére), NSAID-ok, illetve görcsgátlók (izomfájdalmak és görcsök enyhítésére).

Opioid agonista terápia: Súlyos esetekben, vagy ha a páciens korábban opioidfüggő volt, a buprenorfin/naloxon (Suboxone) kezelés is hatékony lehet. Fontos azonban mérlegelni az egyéni tényezőket, nem minden esetben szükséges az opioid helyettesítő terápia alkalmazása.

Pszichoszociális kezelés és rehabilitáció

Pszichoterápia és tanácsadás: Kulcsfontosságú a szer nélküli életmód megtanulásában, valamint a kratomhasználatot kiváltó okok (például fájdalom, szorongás, unalom) kezelésében. A kognitív viselkedésterápia (CBT) különösen hatékony lehet a sóvárgás leküzdésében és életmódváltásban.

Támogató csoportok: Anonim csoportok (NA), internetes fórumok közösségi támogatást és tapasztalatcserét biztosítanak.

Integrált kezelés: Komplex esetekben, amikor más szerhasználattal is együtt jár a kratomfüggőség, integrált kezelési megközelítés szükséges.

Utógondozás és visszaesés-megelőzés

Utánkövetés: A detoxikáció után is folyamatos kapcsolat szükséges terapeutával vagy támogató csoportokkal, tekintve, hogy kezelés nélkül a visszaesési arány magas (78-89%).

Életmódbeli változtatások: Stresszkezelési technikák, egészséges napi rutin kialakítása, új hobbik vagy munka keresése kulcsfontosságú a visszaesés megelőzésében.

A kezelés elérhetősége

Magyarországon a kratom jelenleg nem szerepel a tiltott szerek listáján, azonban a jogi státuszától függetlenül a kratomfüggők – ahogyan más szerhasználók is – jogi következmények nélkül fordulhatnak segítségért pszichiáterhez, addiktológushoz vagy más szakemberhez. Mivel azonban a kratomfüggőség fogalma még nem széles körben ismert, különösen fontos, hogy a segítséget kérők őszintén tájékoztassák a szakembereket a szerhasználatuk természetéről.

Kísérleti és új módszerek

Opioid antagonisták: Naloxon alkalmazható kratom-túladagolás esetén, míg a Naltrexon (hosszú hatású antagonista) potenciálisan alkalmas lehet a visszaesés megelőzésére, bár további kutatások szükségesek.

Buprenorfin-terápia (Suboxone): Egyes esetekben sikerrel alkalmazták a kratomfüggőség stabilizálására és a betegek fokozatos leszoktatására. Ezek a módszerek még kísérleti stádiumban vannak, de biztató eredményeket mutatnak.

Valószínű, hogy a közeljövőben a klinikai tapasztalatok gyarapodásával kialakul egy ajánlásrendszer, amely célzottan a kratomfüggőség kezelését segíti majd elő.

Összegzés

A kratom megítélése összetett: egyszerre tekinthető ősi hagyományokon alapuló természetes gyógynövénynek és egyre elterjedtebb, visszaélésre alkalmas pszichoaktív szernek.

A kratom használata Délkelet-Ázsiában több évszázados múltra tekint vissza, ahol levelét elsősorban munkabírás növelésére és fájdalomcsillapításra alkalmazzák. Kémiai összetételét tekintve több tucat alkaloidot tartalmaz, amelyek közül a mitragynin és a 7-hidroximitragynin felelős a fő hatásokért. Ezek az opioid receptorokra hatnak, bár nem a klasszikus opioidok módján. Ezért kis dózisban stimuláló, míg nagy dózisban opiátszerű nyugtató hatást vált ki, mindkét szer típusának előnyeivel és hátrányaival együtt.

Fizikai és pszichés hatásai változatosak: eufória, élénkség, fájdalomcsillapítás, ugyanakkor hányinger, szédülés, székrekedés, hosszú távon pedig inszomnia, fogyás, valamint ritka esetekben pszichózis alakulhat ki.

A kratom legaggasztóbb tulajdonsága függőségi potenciálja. Egyre több bizonyíték mutat rá, hogy rendszeres használata függőséget okozhat, amely toleranciával és kellemetlen megvonási tünetekkel járhat. Különösen veszélyeztetettek, akik opioid megvonás enyhítésére vagy pótszerként kezdik el használni, valamint azok, akik hajlamosak az addikcióra. A kratomfüggőség tünetei az opioidfüggőséghez hasonlóak, bár általában enyhébbek: izom- és csontfájdalmak, nyugtalanság, alvászavar, hangulatzavarok jellemzik, de erős sóvárgással és magas visszaesési kockázattal járnak.

Világszerte növekszik a kratomhasználók száma, bár pontos adatok nehezen meghatározhatók. Délkelet-Ázsiában tradicionálisan több millió ember használja, míg nyugaton a kipróbálók aránya az elmúlt években néhány százalékra becsülhető (az USA-ban körülbelül 6%). A rendszeres használók körében a függőség előfordulása jelentős (akár 20-30%). Magyarországon a jelenség viszonylag új, de nem szabad alábecsülni: a nemzetközi tapasztalatok alapján kulcsfontosságú a tájékoztatás és a megelőzés.

A kratomfüggőség kezelhető, általában az opioidfüggőség kezelési módszereivel: orvosi detoxikációval, szükség esetén gyógyszeres támogatással (például buprenorfin vagy klonidin alkalmazásával), majd pszichoterápiával és hosszú távú utógondozással. Számos sikeres felépülési történet bizonyítja, hogy megfelelő segítséggel a kratomfüggők képesek visszanyerni egészséges életvezetésüket.

Fontos azonban, hogy a függőséget időben felismerjék, ebben pedig kulcsszerepet játszhatnának a háziorvosok. Jelenlegi tudásunk szerint a kratom használatának visszafordíthatatlan következményei ritkák, a legtöbb negatív hatás (például fizikai és pszichés problémák) a szer abbahagyásával fokozatosan javul vagy teljesen megszűnik. Néhány ritka, súlyos esetben (például májkárosodás esetén) maradhatnak vissza tartós egészségkárosodások, ám a legtöbb használónál nem lép fel maradandó károsodás.

FONTOS! Ha úgy érzed, hogy belekerültél egy olyan helyzhetbe, hogy már nem bírsz kratom nélkül létezni, és problémát okoz, hogy nélküle létezz, MERJ SEGÍTSÉGET KÉRNI!

Források:

Eastlack, S.C. et al. (2020): Kratom – farmakológia, klinikai következmények (Pain Therapy)​

NIDA (USA) – Kratom tájékoztató​

WHO Szakértői Bizottság előzetes jelentés (2021) – Kratom értékelése​

Prevalence and characteristics of self-reported kratom use in a representative US general population sample